شهریه مدارس تیزهوشان در سال تحصیلی ۹۹ – ۱۴۰۰ چقدر است؟

در این مقاله چه اطلاعاتی به دست می‌آورم؟

شهریه مدارس تیزهوشان در سال 99 - 1400.......میزان شهریه مدارس تیزهوشان.......نحوه پرداخت شهریه مدارس تیزهوشان

شهریه مدارس تیزهوشان در سال ۹۹ – ۱۴۰۰

شهریه مدارس تیزهوشان

مدارس تیزهوشان با برگزاری آزمون در هر سال تحصیلی زیر نظر سمپاد (سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان) برای جذب دانش آموزان با استعداد اقدام می‌کنند. با توجه به امکانات، معلمان برجسته  و کیفیت تحصیلی بسیار بالای مدارس تیزهوشان، باعث شده که آرزوی بسیاری از دانش آموزان جهت تحصیل ورود به این مدارس باشد. با توجه به امکانات آموزشی و معلمان برجسته و با تجربه کشور جهت تدریس به دانش آموزان انتظار می‌رود که شهریه ثبت نام مدارس تیزهوشان در راستای این خدمات و امکانات نیز بالا باشد.

میزان شهریه مدارس تیزهوشان

سوالی که برای اکثر دانش آموزان و والدین آن ها مطرح می شود این است که شهریه ثبت نام مدارس تیزهوشان چقدر است؟

با اشاره به اینکه در دوره ابتدایی ۳۱ ساعت درس ارائه می‌شود که ‌۲۵ ساعت آن برنامه مصوب درسی و ۶ ساعت فوق برنامه است، در دوره متوسطه اول ۳۸ساعت درسی وجود دارد که ۳۰ ساعت برنامه درسی مصوب و ۸ ساعت فوق برنامه است، در دوره متوسطه دوم نیز ۴۲ ساعت درس ارائه می شود که ۳۴ ساعت آن برنامه مصوب درسی و ۸ ساعت آن فوق برنامه است، در دوره پیش دانشگاهی ۴۰ ساعت درس ارائه می شود که ۱۶ ساعت آن فوق برنامه است، به دلیل اختلاف ساعات شهریه ثبت نام مدارس تیزهوشان متفاوت است.

شهریه ثبت نام مدارس تیزهوشان ۵۰ درصد شهریه مدارس غیرانتفاعی در همان منطقه است. و تحصیل در این مدارس بسیار پرهزینه است اما نکته مثبت و قابل تامل این است که هیچ دانش آموزی به خاطر بضاعت مالی از مدرسه اخراج نمی‌شود بلکه مسئولین این مدارس همکاری خوبی با این دانش آموزان در پرداخت شهریه دارند.

به نقل از سرپرست مرکز سمپاد (سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان) درباره دریافت شهریه مدارس تیزهوشان از دانش آموزان: دریافت بیش از ۶ میلیون تومان تخلف محسوب می‌شود.

شهریه ثبت نام مدارس تیزهوشان هنوز معین نشده است اما به طور تقریبی در جدول زیر می‌توان مشاهده کرد.

 

متوسطه شهریه مدارس تیزهوشان

مقطع تحصیلی

حداقل شهریه

 حداکثر شهریه

دوره ابتدایی

(اول،دوم،سوم،چهارم،پنجم،ششم)

۲/۰۰۰/۰۲۲ تومان ۵/۵۹۵/۰۰۰ تومان

دوره اول متوسطه

(هفتم، هشتم، نهم)

۲/۹۰۰/۰۰۰ تومان

۶/۵۸۵/۰۰۰ تومان

دوره دوم متوسطه

(دهم، یازدهم)

۳/۷۸۰/۰۰۰ تومان

۸/۴۲۰/۰۰۰ تومان

پیش دانشگاهی

۴/۷۲۵/۰۰۰ تومان ۱۰/۵۲۴/۰۰۰ تومان

 

نحوه پرداخت شهریه مدارس تیزهوشان

نحوه پرداخت شهریه بدین گونه است که ابتدا پس از اعلام نتایج آزمون مدارس تیزهوشان، مدرسه قبول شده را بشناسید و بدانید که شهریه را باید بصورت کامل پرداخت کنید یا می‌توان اقساطی نیز پرداخت کرد. سپس با توجه به قوانینی که مدرسه در دریافت وجه دارد، شهریه خود را پرداخت کنید.

اعلام نتایج آزمون مدارس تیزهوشان برای پایه ششم به هفتم از طریق سایت hoosh.medu.ir و برای پایه نهم به دهم از طریق سایت azmoon.medu.ir می باشد.

نحوه پرداخت بدین گونه است که دانش آموزان در ابتدای هر سال تحصیلی باید یک دوم و یا یک سوم شهریه را به صورت چک و یا نقد به مدرسه ارائه دهند و پرداخت مابقی شهریه بستگی به قوانین و مقررات مدرسه ای که دانش آموز در آن تحصیل می‌کند دارد. ممکن است بعضی از مدارس شهریه را به صورت ماهانه و یا در آغاز هر نیم سال تحصیلی دریافت کنند.
در بالا نیز ذکر کردیم که شهریه با توجه به امکانات آموزشی و پرورشی و همچنین منطقه مدرسه و خدمات ارائه شده توسط مدرسه متفاوت است و مدیران مدرسه همواره تسهیلاتی را مبنی بر پراخت شهریه به صورت اقساط برای دانش آموز در نظز گرفته اند تا دانش آموز هیچ نگرانی درخصوص پرداخت شهریه نداشته باشد.

سهمیه مدارس تیزهوشان

آزمون ورودی مدارس تیزهوشان نیز مشابه دیگر آزمون‌های ورودی دارای سهمیه می‌باشد، تنها سهمیه‌ای که برای مدارس تیزهوشان اوجود دارد سهمیه چندقلوها است. این سهمیه برای اعمال دارای شرایط و ضوابط خاصی است که افراد متقاضی آن می‌بایستی این شرایط و ضوابط را دارا باشند. سهمیه چندقلوها برای تمامی چندقلوهای (همجنس، ناهمجنس) اعمال می‌شود.

سهمیه چند قلوها

سهمیه چند قلوها تنها سهمیه‌ای است که برای آزمون مدارس تیزهوشان پایه نهم به دهم اعمال شده. سهمیه دیگری برای داوطلبان مدارس تیزهوشان درنظر گرفته نشده است.

اعمال این سهمیه بگونه‌ای است که اگر دانش آموزان چند قلو همزاد (دو قلو یا بیشتر، همجنس یا ناهمجنس) همزمان در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شرکت کنند و یکی از چندقلو در آزمون پذیرفته شود آنگاه فقط کافی است که قل دیگر حداقل ۸۰% امتیاز آزمون نفر آخر را کسب کرده باشد آنگاه این سهمیه برای او اعمال می‌شود سپس در مدرسه مورد تقاضا می‌تواند براساس اولویت‌های انتخابی خود، مازاد بر ظرفیت پیش‌بینی شده، ثبت نام نماید.

شرایط و ضوابط سهمیه چند قلوها

  1. باید نوع مدرسه انتخابی و اولویت انتخابی برای ثبت نام در مدارس برای هر یکی از قلهای همجنس یکسان باشد.
  2. اگر یکی از همزادان در ردیف پذیرفته شدگان آزمون قرار گیرد، امکان قبولی سایر همزادان در اولویت‌های انتخابی خود و یا بهبود اولویت‌های انتخابی وی به شرطی فراهم می‌شود که امتیاز کف مدرسه قبولی جدید همزاد دیگر، بالاتر از امتیاز کف مدرسۀ محل قبولی همزاد اول نباشد.
  3. به منظور بررسی و اعمال تسهیلات پذیرش دانش‌آموزان هم‌زاد (درصورت خوداظهاری)، پیش از اعلام نتیجه آزمون، امتیاز هم‌زاد بررسی شده و در صورت دارابودن حداقل امتیاز لازم، نام ایشان نیز مازاد بر ظرفیت پیش‌بینی شده، در فهرست پذیرفته‌شدگان اعلام می‌شود.

سهمیه دانش آموزان مدارس تیزهوشان

دانش آموزانی که پایه دوره متوسطه اول تحصیلی خود را در مدارس تیزهوشان سپری کرده‌اند، براساس شرایط و ضوابط مدارس تیزهوشان برای ورود به پایه از شرکت در آزمون مدارس تیزهوشان معاف می‌باشند و نیازی به شرکت در آزمون وجود ندارند.


لازم به ذکر است که برای پذیرش نهایی این دسته از دانش‌آموزان در پایه دهم، منوط به احراز شرایط ادامه تحصیل در پایه نهم سال تحصیلی پیشین و در صورت داشتن شرایط لازم ممانعتی برای پذیرش داوطلبان در مدارس تیزهوشان در پایه دهم وجود ندارد.


سوالات متداول

۱- شهریه مدارس تیزهوشان چقدر است ؟

با توجه به منطقه هر شخص متفاوت است، که در این مقاله به نحوه محاسبه این شهریه اشاره شده است .

 

2آیا ممکن است مدارس تیزهوشان هزینه ای بیشتر از شهریه مدرسه در طول سال دریافت کنند ؟

بله، گاهی اوقات به علت خدمات اضافی کلاس‌ های المپیاد و برگزاری آزمون مبلغ اضافه‌‌ای ممکن است دریافت شود .

 

3- آیا مدارس تیزهوشان با دانش آموزانی که مشکل مالی دارند همکاری می کنند ؟

بله، هیچ دانش آموزی به علت بضاعت مالی از مدرسه اخراج نمی‌شود .

 

کسب اطلاعات بیشتر: همه چیز درباره مدارس تیزهوشان

سمپاد

مطالب مرتبط