پیک نوروزی

قراره تو این مطلب باهم درباره ی پیک نوروزی صحبت کنیم، این که هدف پبک نوروزی چی بود، از کجا شروع شد، چه تغییراتی کرد و نهایتا به کجا ختم شد.

داستان پیک نوروزی از کجا شروع شد؟

اگر از دانش آموزهای دهه ی شصت درباره ی پیک نوروزی بپرسین از چیزی شبیه به یک مجله رنگارنگ سیزده صفحه ای تعریف می کنن که پر از چیستان و ساخت کاردستی و داستان و لطیفه بوده و بهش “پیک شادی” می گفتن.

در ادامه هم حتما کلی خاطره باهاش دارن که بیشتر اون خاطرات درباره ی حل کردن پیک شادی تو آخرین روزای تعطیلات با کلی استرس و شوخی و خنده هست.

از دهه شصت که به دهه ی هفتاد رسیدیم اسم “پیک شادی” به “پیک نوروزی” تغییر پیدا کرد. آموزش و پرورش سعی کرد تغییراتی توی پیک نوروزی به وجود بیاره و اونو برای دانش آموزها سرگرم کننده تر کنه تا دانش آموزها تکالیف دوران تعطیلاتشون رو با لذت بیشتری انجام بدن.

 

پیک نوروزی

 

اصلا چرا پیک نوروزی؟

این سوالیه که احتمالا حداقل یکبار ذهن هممون رو مشغول کرده مخصوصا وقتی که داشتیم پیک نوروزیمون رو حل می کردیم.

اما یک داستان کاملا منطقی و روانشناسی پشت این پیک ها هست.

به دلیل فاصله ای که تعطیلات عید نوروزی بین کلاس های درسی مدرسه به وجود میاره ذهن دانش آموزها از درس و فعالیت های درسی فاصله می گیره و به قول معلم ها: ((بچه ها سرد می شن! )) و اگر هیچ فعالیت درسی ای انجام ندن وقتی بعد از تعطیلات به مدرسه برگردن، یادگرفتن درس ها و انجام فعالیت های مربوط به مدرسه براشون خیلی سخت می شه.

پس آموزش و پرورش عزیز تصمیم گرفت از ترفند پیک نوروزی برای گرم نگه داشتن ذهن بچه ها استفاده کنه و برای این که  انجام تکالیف برای بچه ها خالی از لطف نباشه، بخش هایی مثل ساخت کاردستی و داستان های کوتاه و شعر و چیستان و کلی عکس های رنگی رنگی به پیک نوروزی اضافه شد.

 

پیک نوروزی

 

پیک نوروزی با دانش آموزها خداحافظی کرد

خداحافظی با پیک نوروزی از سال ۹۷ شروع شد. توزیع پیک قطع شد و مدرسه ها هم اجازه نداشتن پیک یا چیزهایی شبیه به اون رو بین دانش آموزها توزیع کنن.

چی شد که پیک نوروزی از تعطیلات نوروز حذف شد؟

چند خط قبل تر از هدف پیک نوروزی صحبت کردیم، پس چرا اون رو حذف کردن؟

خب جواب ساده است، دهه ی نود بود و تکنولوژی پیشرفت کرده بود. بچه ها باهوش تر شده بودن، تو فضای متفاوتی رشد میکردن و نیازهای متفاوتی داشتن پس دیگه پیک نوروزی برای بچه های دهه ی نود جذابیت و کارایی نداشت.

اینجا بود که متخصص های عزیز به این نتیجه رسیدن که پیک نوروزی یک روش قدیمیه و باید حذف بشه. پس وزیر آموزش و پرورش، آقای بطحائی، دستور حذف پیک نوروزی رو صادر کرد، اما این به این معنا نبود که دانش آموزها رو به حال خودشون رها کنن و دانش آموزها هیچ فعالیتی تو تعطیلاتشون انجام ندن.

 

پیک نوروزی

 

طرح “عید و داستان” جایگزین پیک نوروزی شد

این طرح دقیقا در نوروز ۹۷ به جای توزیع پیک نوروز اجرا شد. هدف از این طرح این بود که دانش آموزها بیشتر کتاب بخونن و از کتاب که یار مهربونشونه درس زندگی یاد بگیرن و مهارت های نوشتاری و خلاقیتشون هم تقویت بشه.

 طرح عید و داستان و کلی ماجرای قشنگ

اول این که بچه ها کلی از جایگزین شدن این طرح به جای پیک نوروزی خوشحال شدن.

دوم این که از طرف معاون آموزش و پرورش خبر رسید که نمایشگاه هایی از نوشته های دانش آموزها تو استان های مختلف کشور برگزار شد و حتی برای اولین بار در هفته پژوهش هفت نفر از این نویسنده های کوچولو به عنوان استعداد های ادبی معرفی شدن و بهشون جایزه دادن.

سوم این که سرانه ی مطالعه ی دانش آموزا رشد چشمگیری داشت که باعث خوشحالیه.

 

پیک نوروزی

 

جزئیات دقیق طرح عید و داستان

طبق دستور العمل های این طرح، دانش آموزها از بین سه رشته داستان‌خوانی، داستان‌نویسی و داستان‌گویی یکی رو انتخاب می کنن و فعالیتی در اون زمینه انجام می دن و نکته مهم اینه که هیچ محدودیت یا اجباری در این طرح وجود نداره.

داستان خوانی

برای رشته داستان‌خوانی، دانش‌آموز با راهنمایی خانواده یا معلمش کتابی رو انتخاب می کنه، می خونه و خلاصه اش رو با مشخصات اون کتاب به صورت یک گزارش می نویسه.

داستان نویسی

در بخش داستان‌نویسی، دانش آموز با خلاقیت و ابتکار خودش یک داستان می نویسه یا باز آفرینی می کنه که اگر بتونه براش نقاشی هم بکشه که دیگه خیلی عالی میشه.

داستان گویی

تو بخش داستان‌گویی هم دانش آموز باید یک داستان رو بخونه و صدا یا تصویر خودشو ضبط کنه که این داستان از روی یک کتاب یا دست نوشته خود دانش آموز باید خونده بشه.

 

پیک نوروزی

 

نقش پررنگ والدین در طرح عید و داستان

با توجه به نحوه اجرای طرح عید و داستان حضور والدین در این طرح نسبت به طرح پیک نوروزی پررنگ تر هست چون باید دانش آموز رو درباره ی نحوه انتخاب کتاب راهنمایی کنن و بهش کتاب های مفیدی معرفی کنن تا بتونه کتاب های خوبی بخونه و با آشنایی با سبک های نوشتن، داستان های خوبی بنویسه.

رسیدیم به آخر داستان

آموزش و پرورش همیشه راه های خودشو داره تا دانش آموزها تو تعطیلات عید هم فعالیت های آموزنده داشته باشن، این روش گاهی اسمش پیک شادیه، گاهی پیک نوروزی و گاهی هم طرح عید و داستان ولی مهم هدف این فعالیت هاست.

فکر می کنین آینده از چه روشی استفاده میشه؟!

 

 

 

 

مطالب مرتبط