انتخاب یک مهدکودک خوب؛ چرا و چگونه ؟! | آشنایی با معیارهای انتخاب مهدکودک

در این مقاله چه اطلاعاتی به دست می‌آورم؟

در این مقاله با بررسی معیارهای یک مهدکودک خوب، انتخاب مهد کودک مناسب را، برای شما آسانتر می‌کنیم.

نحوه انتخاب مهد کودک اهمیت بسیار زیادی دارد. انتخاب مهد کودک مناسب مسئله ای است که نمی توانید به راحتی از کنار آن عبور کنید؛ زیرا تجربه ی حضور کودک در یک مهد، علاوه بر اینکه بر دوره فعلی زندگی او تاثیر بالایی می‌گذارد، در دیدگاه او نسبت به مدرسه و تحصیل هم نقش پررنگی ایفا می‌کند. بنابراین ما با ارائه معیارهای انتخاب مهدکودک، تلاش می‌کنیم تا به شما در انتخاب بهترین مهدکودک برای فرزندتان، کمک کنیم.

 

 

 

 

 

انتخاب مهدکودک

 

مهدکودک چیست؟

پیشرفت علم و تغییراتی که در اثر آن به وجود آمده، سبک زندگی خانواده هارا از بسیاری جهات تغییر داده است. دیگر خبری از آن خانه های بزرگ و قدیمی حیاط دار نیست که بچه‌های زیادی در آن با یکدیگر بازی می‌کردند. مادرها و پدرها معمولا صبح تا شب سرکار هستند و امکان نگهداری فرزندشان را ندارند. در چنین موقعیتی، مکانی که یک کودک با کودکان دیگر ارتباط داشته باشد، با آن‌ها دوست شود و بازی کند، ارزش زیادی پیدا می‌کند. باید مهد مناسبی را پیدا کرد که این نیازهای کودک را تامین کند.

بنیان‌گذار نخستین کودکستان در ایران، میرزا جبار عسگرزاده معروف به «جبارباغچه بان» است. کسی که احتمالا تاکنون داستان‌هایی از زندگی او خوانده اید و خدماتش را به خاطر دارید.

مهدکودک محیطی است که کودکان در آن نگهداری می شوند و معمولا این نگهداری از کودکان، با “آموزش” همراه است. این آموزش‌ها به آن‌ها کمک می کند تا مهارت های مختلف را بیاموزند و آمادگی بیشتری برای رفتن به مدسه پیدا کنند.

بهترین مهدکودک‌ها محیط آموزشی و رفاهی مناسب دارند. مانند:

 • محیط شاد کودکان
 • اسباب بازیهای متنوع
 • کتاب‌های آموزشی درهرگروه سنی باتوجه به نیازکودک
 • برنامه های تغذیه و برنامه زمانی مناسب
 • مربیان آموزش دیده و مجرب
 • مدیریت عالی
 • محیطی امن برای بازی و آموزش کودکان

اهداف مهد کودک ها:

همانطور که گفته شد، انتخاب مهدکودک مناسب اهمیت ویژه ای دارد. زیرا اخلاق، رفتار و شخصیت کودکان، تحت تاثیر محیط اجتماعی اطراف و افرادی است که با آن‌ها تعامل دارند.

در مجموع هر مهدکودک امکانات و خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهد که در ادامه به آن می‌پردازیم اما در هرصورت هر مهدکودک موظف به دنبال کردن اهدافی کلی است که که کودک را برای زندگی در محیط اجتماعی آماده می‌کند .

 

مهدکودک

اهداف کلی هر مهدکودک :

 • آموزش و آماده کردن کودک برای حضور در دبستان
 • توجه به استعدادها و علایق کودک و پرورش آنها
 • تقویت قوای جسمانی کودک
 • ارتقای سطح بهداشت و سلامت کودکان
 • پرورش هنری و زیبایی شناختی کودکان
 • پایه گذاری ارزش های اجتماعی ، اخلاقی ، مذهبی و اعتقادی

 

استانداردهای یک مهد خوب:

به مهدکودکی که سبک آموزشی بروز و نوین براساس فرهنگ و چهارچوب جامعه داشته باشد، مهدکودک استاندارد می‌گویند.

مهدکودک‌ها با توجه به شهریه‌ای که دریافت می‌کنند، امکانات متفاوتی دارند اما تمامی آن‌ها برای رسیدن به استانداردهای آموزشی، باید معیارهای مشخصی داشته باشند.

 

معیار مهدکودک مناسب

بهترین معیارهای انتخاب مهدکودک

در انتخاب بهترین مهد کودک باید علاوه بر ملاک‌های موجود، نظر والدین مشخص شود. چرا که هر خانواده‌ای، ملاک متفاوتی برای تربیت فرزند خود دارد و بر همین اساس بهترین مهدکودک هم باید باتوجه به نظر والدین باشد. مثلا شما به عنوان اولیاء ممکن است مهدکودک های قرآنی را بیشتر بپسندید یا اینکه به مهدکودکی با رویکرد خلاقیت تمایل بیشتری داشته باشید. بعضی اولیاء مهدهایی که به آموزش‌های ورزشی بیشتر اهمیت می‌دهند را انتخاب می‌کنند و بعضی کودکستا‌ن‌های مهارت محور را. متاسفانه یا خوشبختانه، این مسئله ارتباط زیادی با دیدگاه شما به عنوان تصمیم گیرندگان فرزندتان دارد.

علاوه براین، معیارهایی مناسب برای انتخاب یک مهدکودک وجود دارند که شما به عنوان والدین کودکان، باید آن‌هارا درنظر بگیرید.

 •  مربیان مهدکودک موردنظر. اینکه مربیان با چه توانایی‌ها و تخصص هایی هستند، موضوع مهمی است که حتما باید به آن توجه داشته باشید.
 • جمعیت کلاس. هرچقدر جمعیت هرکلاس کمتر باشد، مسلما کیفیت آموزش و رسیدگی به فرزند شما بهتر خواهد بود.
 • سطح فرهنگی نزدیک. هرچقدر سطح خانواده ها به هم نزدیکتر باشد،فضای کلاس بهتر و هماهنگ تر خواهد بود.
 •  اهمیت به برنامه های آموزشی. مسئولان مدرسه باید به برنامه های آموزشی متنوع مانند سفالگری، نقاشی، سرود و … اهمیت بدهند.
 • مسائل ایمنی در فضای بازی کودکان مناسب باشد. مواردی از قبیل کف پوش‌های مناسب، وسایل بازی ایمن، برچسب‌های پله ها و …

علاوه بر مواردی که گفته شد، اخلاق و رفتار و هم چنین علاقه ی مربیان مهد به کودکان نیز، نقش مهمی در تربیت فرزند شما ایفا می‌کند و لازم است به آن توجه داشته باشید. چرا که کودکان تاثیر زیادی از افرادی مانند معلم و مربی خود می گیرند و رفتار و شور و شوق و هم چنین ظاهر مربی الگوی ویژه ای در این زمینه است.
هم چنین علاقه مندبودن یک مربی با ارتباط با کودکان، اهمیت زیادی دارد؛ زیرا این مسئله نقش پررنگی در رفتار و ارتباط مربی با کودک شما خواهد داشت.

 

نظر درمورد انتخاب مهدکودک

نظر روانشناسان در مورد انتخاب مهد کودک

روانشناسان مختلف درمورد استانداردهای یک مهد خوب نظرات مفاوتی دارند. اما تقریبا تمامی آن ها اعتقاد دارند که برنامه های روزانه ی مهدکودک ها، باید انعطاف پذی باشند. محیط باید به گونه ای باشد که کودکان در آن احساس آرامش کنند و جو حمایتی از کودکان در آن غالب باشد. هم چنین یک مهد خوب، باید به مهارت های اجتماعی و شناختی کودکان توجه ویژه ای داشته باشد. زیرا طبق تحقیقات، مهارت‌های شناختی اجتماعی بر مهارت‌های اجتماعی و مقبولیت اجتماعی کودکان تاثیر بالایی دارد.

هم چنین روانشناسان توصیه می کنند که محیط مهدکودم تا حد امکان، شبیه به محیط خانه باشد و محرک های صوتی کمتری در آن وجود داشته باشد. علاوه براین، نزدیک بودن محیط کار یا سکونت خانواده به مهدکودک، آرامش بیشتری به کودکان می دهد و به آن ها این حس را القا می کند که می توانند به سرعت و به آسانی، نزد خانواده خود باشند.

 

بهترین مهدکودک در مشهد

بهترین مهد کودک در مشهد، مهدی است که هرچه بیشتر ملاک های یک مهد کودک مناسب را داشته باشد و می توانید با بررسی مهدکودک های نزدیک به خود، بهترین مورد را انتخاب کنید.

همیشه پیش از ثبت نام کودکتان، محیط آنجا را بررسی کنید ، چرا که کودکان بزرگترین سرمایه ما هستند و نمی‌توان به راحتی آنها را در محیطی ناشناخته رها کرد تا نادرست تربیت شوند. اگر برای انتخاب مهد کودک فرزندخود وقت و توجه بیشتری بگذارید، در ادامه سال می‌توانید وقت کمتری برای مسائل مهدکودک اختصاص دهید.

بیشتر بدانید: https://ideas.ted.com/inside-the-worlds-best-kindergarten/

 

مطالب مرتبط