چطور می‌توانیم بهترین مهدکودک شهرمان را بشناسیم؟

در گذشته شرایط کمی متفاوت بود. بچه‌ها اکثر وقتشون رو با بچه های همسایه و آشنا به بازی و شیطنت توی کوچه ها میگذروندن. پسرا از صبح خروس خون تا صدای اذون شب داخل کوچه فوتبال بازی میکردند و دخترا همون کناره پیاده رو با عروسکاشون خاله بازی میکردند. البته الان به خاطر ورود مادران خانه دار به جمع نیروی کار فعال کشور قضیه کمی فرق کرده. اکثر مواقع رو نمیتونند کنار دلبندشون باشن تا آنچه رو که کودک نیاز داره براش مهیا کنند. بنابراین نیاز روز جامعه هست تا برای تربیت نسل های بعدی اتفاقی متفاوت از نسل های قبل رو رقم بزنه که همینطور هم شده.

امروزه کودکان بین سن های ۲ تا ۶ سال زمان بسیار بیشتری رو خارج از خونه و در مکانی به نام مهدکودک میگذرونند. مهد ها سهم زیادی از تربیت کودکان جامعه رو به عهده دارند و فقط وظیفه آنها محدود به نگهداری و رفع نیازهای اولیه نیست پس به قول معروف هرچقدر که اوعزیزاست، در انتخاب مهدکودک دقت کنید.

در زیر به چند مورد از مهم ترین ویژگی‌هایی که بهترین مهدکودک میتونه داشته باشه تا مورد اعتماد باشه رو براتون توضیح میدیم.

محیط مناسب کودک

طراحی و ساخت محیط مهدکودک باید بگونه‌ای باشه که کودک میل و رغبت به گذران وقت در اون محیط رو داشته باشه. نور کافی باید به محیط برسه و طرح‌ها و نقاشی های کودکانه در و دیوار مهد رو پوشونده باشه.

درمورد ایمنی مهد هم نکاتی رو حتما در نظر بگیرید:

_ پریز های برق سالن و اتاق های بازی کودکان بلندتر از قد کودک باشه محافظ داشته باشه.

_ لوله ها و شیر گاز ساختمان محافظ داشته باشه و بلندتر از قد کودک باشه.

_ اگر مهد دارای پله هست، با نرده محافظت شده باشه.

_ کف سالن و اتاق ها دارای محافظ نرم و مناسب بازی های کودکانه باشه تا درصورت افتادن کودک، صدمه جدی به وی وارد نشه.

_ سیستم اخطار حریق و همچنین کپسول های اتش نشانی موجود باشه

_ وسایل سرمایشی و گرمایشی بگونه ای قرار گرفته باشند که برای کودک تهدیدی به حساب نیان.

_ وسایل بازی موجود در مهدکودک نوک تیز، سنگین و خطرناک نباشند

حراست از کودکان در بهترین مهدکودک ها

هنگام ورود و خروج به مهد، دقت کنید که وضعیت رفت و آمد به چه صورت است. وجود یک مامور نگهبان که کنترل رفت و آمد هارو انجام میده نشونه اقدام برای پیشگیری از حوادث ناگوار مفقود شدن کودک و یا تصادفات ناگهانی هست. درب مهدکودک همیشه باید بسته و قفل باشد تا اطمینان خاطر بیشتری به والدین بدهد.

مربیان و مدیریت بهترین مهدکودک

بعد از برسی فیزیکی مهدکودک، نوبت به مهم ترین و نزدیک ترین افراد نزدیک به کودک میرسه. مربیان و همچنین مدیریت مهد، به دلیل ارتباط بسیار نزدیکی که با کودکان دارند، گاهی تاثیری به اندازه والدین در تربیت و شخصیت کودک دارند.

اگر این ویژگی ها را مشاهده کردید، میتونید با خاطری آسوده کودک رو به مهد بسپارید

مدیر مجموعه باید درکنار قاطعیت، مهربانی مادرانه نسبت به کودکانداشته باشه تا بتونه فضا رو بدرستی مدیریت کنه.

مربیان مهد، حتی الامکان جوان باشند تا انرژی کافی برای گذران چندساعت وقت با کودکان را داشته باشند. درطی تحقیقی که در شهر قم انجام شد، حدود ۳۷ درصد از مربیان مهدکودک، دارای نشونه هایی از مریضی روانی بودند. هرچند بررسی مربیان شاغل در مهد به عهده بهزیستی است اما والدین باید توجه خاصی به این مورد داشته باشند. از این رو، وجود مربیانی که دارای مدارک دانشگاهی مربوط به تربیت کودکان مثل روانشناسی عمومی، روانشناسی رشد ، روانشناسی کودک و… قوت قلبی برای خانواده خواهد بود.

رعایت نظافت و بهداشت مهدکودک

کودکان موجوداتی حساس و با وضع ایمنی پایین تری از بزرگسالان هستند. بودن در محیطی الوده و غیربهداشتی، بدن آنهارا مستعد بیماری و ضعف میکند. ازطرفی عدم آگاهی آنها به بسیاری از مسائل بهداشتی، ضرورت این امر را چندبرابر میکنه محیطی برای استقرار وی انتخاب بشه که دوراز هرگونه آلودگی باشد. اکثر انگل ها و میکروب ها از طریق دهان وارد بدن میشوند و کودکان به هنگام بازی ممکن است دست های خودرا آلوده کنند. تمیز کردن و شستشوی محیط بازی و وسایل بازی در دوره های زمانی کوناه بسیار مهم است. علاوه بر گردگیری روزانه، موکت هر یک ماه و پارکت باید روزانه به وسیله مواد ضدعفونی، تمیز شوند.

سیستم اداره مهد

در ایران مهدها غالبا به دو دسته تقسیم می‌شوند.

دسته اول که آموزش محور نام دارد، به نوعی مشابه مدارس رده های بالا تر است. از قبل برای مواد و روش اموزشی مهد برنامه ریزی شده و مطالب مشخصی در بازه های زمانی مختلف به کودکان آموزش داده می‌شود.

دسته دوم، مهدهای بازی محور هستند که غالبا به وسیله بازی های مختلف و مناسب سن به کودکان آموزش می‌دهند. در خلل بازی بسیاری از مهارت های زندگی فردی، اجتماعی، بهداشتی، ارزشی و … به کودک آموزش داده می‌شود.

این نکته را فراموش نکنید که بازی تاثیر زیادی در اموزش کودک دارد و هرکدام ازین دو نوع مهد، از بازی به روش های مختلف استفاده میکند.

در چندسال اخیر، مهد های قرآنی و دوزبانه طرفداران زیادی در ایران پیدا کرده اند. با توجه به این نکته که کودک در این سنین، مهارت و قابلیت بالایی در یادگیری و آموزش دارد، این گونه مهدها نیز تاثیر بسیار مثبتی در روند آموزش دینی یا زبان دارند که درضورت علاقه، میتوانید آن ها را نیز بررسی کنید.

 

مطالب مرتبط