مدارس تیزهوشان با سایر مدارس موجود چه تفاوتی دارد؟

مدارس تیزهوشان با سایر مدارس موجود چه تفاوتی دارد؟

در نوشتار” مدارس تیزهوشان با سایر مدارس موجود چه تفاوتی دارد؟ ” قصد داریم تا امکانات مدارس تیزهوشان، یا به عبارتی مدارس استعدادهای درخشان را با سایر مدارس موجود در ایران بررسی کنیم، تا والدین گرانقدر بتوانند به راحتی و به سهولت فرزندان خود را در مدارس ثبت نام کنند.

علت دغدغه والدین برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس قاعدتا این است که بتوانند فرزندانشان را در مدرسه ای ثبت نام کنند که از لحاظ امکانات و کادر آموزشی در حد مطلوب باشند تا بتوانند دانش آموزان توانمندی را پرورش و استعدادهای آن‌ها را شکوفا کنند.

داستان واقعی در مورد یکی از والدین محترمی که به سایت کلاس کجا مراجعه کرد و از ما برای ثبت نام فرزندش راهنمایی خواست.

نکته‌ای که در این ماجرا وجود دارد این است که مادر این دانش آموز علاقه‌ی بسیاری داشت که فرزندش در یکی از انواع مدارس ، مشغول به تحصیل شود.

زمانی که ما دلیل این پافشاری در ثبت نام، برای این مدرسه خاص را پرسیدیم ایشان گفتند:

به دلیل اینکه این مدرسه از لحاظ امکانات فکر می‌کنم قابل قبول است و از لحاظ نزدیکی به منزلمان بسیار مناسب است.

ما از مادر فرزند اجازه خواستیم تا فرصتی به ما دهد تا بتوانیم انواع مدارس را به ایشان معرفی کنیم، تا با اطلاعات کافی برای ثبت نام فرزندش اقدام کنند.

زمانی که مادر نام برده شده اطلاعات کافی را کسب کرد، تازه متوجه شد که چه کار اشتباهی را میخواست انجام دهد، به همین دلیل فورا در ثبت نام فرزند خود تجدید نظر کرد و به دنبال مدرسه ‌ای با معیارهای ایده آل گشت.

به همبن دلیل ما این نوشتار را تهیه کردیم تا به والدین این امکان را بدهیم تا با اطلاعات کافی برای ثبت نام فرزندانشان اقدام کنند تا مسیر موفقیت آن‌ها هموار شود و قادر به درخشیدن در عرصه‌های مختلف باشند.

اصلا مدارس تیزهوشان چگونه مدارسی هستند؟

مدارس تیزهوشان تحت نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) اداره می‌شود. برای ورود به این مدارس باید در مقطع ششم یا نهم در آزمون این مدرسه شرکت به عمل رسانید.

آزمون‌های مدارس تیزهوشان به این شکل برگزار میشود
آزمون ورودی مدارس تیزهوشان

 

 

مدارس تیزهوشان در مقاطع متوسطه اول، متوسطه دوم در مراکز استان‌ها وشهرهای بزرگ دانش‌آموز میگیرند و نکته‌ای که حائز اهمیت است این می‌باشد که این مدارس در مقطع ابتدایی  فعالیت نمی‌کنند.

در گذشته مراکز تیزهوشان فراگیران خود را طی آزمون‌های سراسری و فرایندی چند مرحله‌ای انتخاب می‌کردند.

مدارس استعدادهای درخشان از آن دسته مدارس است که والدین رغبت دارند تا فرزندان خود را در آنجا ثبت نام کنند به همین دلیل است که این مدارس دارای سطح علمی بالاتر نسبت به سایر مدارس می باشند.

 

 

هدف مدارس استعدادهای درخشان چیست؟

مدارس تیزهوشان یا به طور کلی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به این دلیل پا به عرصه فعالیت گذاشته است، تا بتواند استعدادهای برتر را کشف و پرورش دهد.

لوگوی سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان
سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان

 

مقایسه مدارس استعدادهای درخشان با مدارس دولتی

 • ۱) مدارس عادی زیرنظر سازمان آموزش و پرورش است ولی تیزهوشان همانطور که گفته شد زیر نظر سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان است.
 • ۲) در مدارس عادی عموم مردم، بدون هیچ شرط خاصی، می‌توانند ثبت نام کنند ولی همانطور که گفته شد مدارس استعدادهای درخشان برای دانش آموزان با استعدادهای درخشان است.
 • ۳) سطح امکانات در مدارس عادی دولتی محدود بوده و باتوجه به شهر یا روستا و استان این امکانات متفاوت است ولی مدرسه ی مورد نظر از لحاظ امکانات کمبودی ندارند.
 • ۴) فرایند آموزشی در مدارس دولتی یکسان بوده ولی در آن طرف برنامه دارای انعطاف فراوان است.
 • ۵) مدارس دولتی بدون آزمون دانش‌آموز میگیرد ولی مدارس دانش آموزان با استعدادهای خاص دارای آزمون های ورودی است.

مدارس تیزهوشان با مدارس غیرانتفاعی

 • ۱) از لحاظ امکاناتی ممکن است دو نوع مدرسه شبیه هم باشد.
 • ۲) در مدارس سمپاد سطح اولیه علمی دانش آموزان مورد اهمیت است ولی در مدارس غیرانتفاعی این فاکتور وجود ندارد و بعد از سپری کردن زمان و برنامه های فشرده درسی دانش آموزان را به سطح علمی بالا می‌رسانند.
 • ۳) به علت فشار درسی بالا در دانش آموزان غیرانتفاعی احتمال درس زدگی وجود دارد.
 • ۴) مدارس غیرانتفاعی همانند مدارس دولتی تحت نظر دولت و آموزش و پرورش است.

مدارس سمپاد با مدارس نمونه دولتی

 • ۱) این دو مدرسه برای جذب فراگیران،گزینشی عمل می‌کنند.
 • ۲) مدارس نمونه دولتی تحت نظر آموزش و پرورش است.
 • ۳) مدارس سمپاد در جهت پرورش خلاقیت و توانمندی‌های ذهنی قدم برمیدارند ولی باقی مدارس اینگونه نیستند حتی مدارس نمونه دولتی.
 • ۴) تعداد مدارس تیزهوشان نسبت به مدارس نمونه دولتی کمتر است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص “ویژگی ها و امکانات مدارس تیزهوشان“، میتوانید نوشتاری با همین عنوان را در وبسایت کلاس کجا مطالعه کنید.

تیم حرفه‌ای مشاوران “کلاس کجا”در ۲۴ ساعت شبانه روز در خدمت شما بزرگواران هستند تا به سوالات شما در زمینه آموزشی پاسخ دهند.

مطالب مرتبط