۱۰۰ درصد روش های انگیزشی مدارس برای موفقیت دانش آموزان

در این مقاله چه اطلاعاتی به دست می‌آورم؟

در این مقاله قرار کلی اطلاعات درباره موفقیت دانش آموزان بخونید آن هم از طریق انگیزه دادن به دانش آموزان از طریق مدرسه

در آغاز مقاله‌ی “۱۰۰ درصد روش های انگیزشی مدارس برای موفقیت دانش آموزان” می‌خواهیم در مورد تعاریف کلی انگیزه صحبت کنیم، تا بهتر و بیشتر با انگیزه آشنا شویم، و در ادامه بتوانیم تصمیم گیری ‌های کارآمدتری در این راستا داشته باشیم.

روش های انگیزشی مدارس
انگیزش دانش آموزان

انگیزه چیست؟

انگیزه یکی از ابزار کارآمد برای رسیدن به هدف و در نتیجه موفقیت است که منشا انگیزه از درون افراد برمی‌خیزد. یک نکته جالب که در مورد انگیزه وجود دارد این است کهانگیزهمثل سوخت موشک برای هوش است و افرادی که انگیزه‌ی بالایی دارند میتوانند از هوششان بیشتر استفاده کنند.

در این زمنیه آزمایش‌های زیادی انجام شده و محققان در شرایط یکسان مشاهده کردن که افراد دارای انگیزه می‌توانند در حل مسائل، نسبت به افرادی که انگیزه و رغبت کمتری دارند، بهتر عمل کنند.

انواع انگیزه

حالا خود انگیزه به دو نوع تقسیم میشه که به شرح ذیل است:

انگیزه بیرونی

انگیزه بیرونی، منبعش از خارج انسان است مثل پول، تکریم، مهربانی، نمره و ….

انگیزه درونی

انگیزه درونی، منبعش داخل انسان است مثل اعتماد به نفس، علاقه و …

در این زمینه یک نکته‌ی مهمی وجود دراد و آن هم این است که انگیزه درونی خود به خود باعث زفتار خوشایند می شود و رفتار حاصل از انگیزه درونی خوشایندتر است.

مقایسه این دو انگیزه

افرادی که انگیزه بیرونی دریافت می کنند معمولا دچار وابستگی می شوند و بعد از مدتی که عامل انگیزه نباشد، طراوت خودشان را از دست می دهندو نمی توانند مثل سابق به کار خود ادامه دهند و به سمت هدف حرکت کنند. ولی این اتفاق در انگیزه درونی به وجود نمی آید و افرادی که انگیزه درونی دریافت می کنند، از استقلال بیشتری برخوردار هستند و در نبود عامل انگیزه بخش نیز به سمت هدف پیش می روند

روش‌های انگیزشی مدارس برای دانش آموزان

همانطور که در مطالب بالا توضیح دادیم، متوجه شدید که انگیزه درونی بسیار کارآمدتر از انگیزه بیرونی است، چراکه دانش آموزان را خودکفا پرورش می دهد به همین دلیل روش های انگیزشی که در ادامه به آن می پردازیم بیشتر تکیه به انگیزش درونی است

 

1)به موفقبت دانش آموزان بها دهیم.

یکی از فعالیت های خیلی خوبی که برخی از مدارس انجام می دهند این است که فرصت موفق شدن را به دانش آموزان داده و به آن ها اجازه می دهند تا حس موفقیت را به طور کامل درک کنند، تا دانش آموزان یادبگیرند در هر موقعیتی، شرایط موفقیت را برای خودشان فراهم کنند.

یکی از ثمرات اینگونه فعالیت ها این است که دانش آموزان یاد می گیرند در مراحل مختلف زندگی چگونه به موفقیت برسند.

حال باید بگیم چگونه فعالیت هایی در مدرسه وجود دارد که حس موفقیت را به دانش آموزان منتقل می کند؟

فعالیت ‌های مختلفی در مدرسه وجود دارد که به شرح ذیل است، ولی نکته اساسی این است که اینگونه فعالیت‌ ها به خلاقیت مدیر و کارکنان مدرسه بستگی دارد که ما در این نوشتار چند نمونه را خدمتتان بیان می کنیم:

 

1) بر گزاری مسابقات ورزشی، هنری، علمی و….

این نمونه فعالیت که که در قالب مسابقات انجام می شوند باعث می شوند دانش آموزان حس موفقیت را کسب کنند و در برابر تلاش خودشان پاداش بگیرند و درک می کنند که برای برنده شدن باید تلاش کرد.

یم مسئله جالب در این زمینه وجود دارد و آن هم این است که حتی شکست خوردن در مسابقات هم می تواند برای دانش آموزان مفید باشد به طوری که اگر بعد از شکست به درستی راهنمایی شوند یاد می گیرند که تلاششان را باید بیشتر کنند و در زمینه خاص خودشان بیشتر تمرین کنند تا حائز مقام شوند به اینگونه است که دانش آموزان بعد از پیروزی و حتی شکست های پی دی پی انگیزه کافی برای رسیدن به هدف را بدست می آورند.

 

2) نفرات برتر کلاس 

این کار باید با دقت انجام شود چرا که اگر در متمایز کردن افراد برتر علمی کلاس افراط کنیم باعث سر خردگی باقی دانش آموزان میشویم و به جای انگیزه دادن به همه ی ئانش آموزان باعث می شویم که تعداد زیادی از دانش آموزان دچار نا امیدی می شوند.

 

روش های انگیرشی مدارس
روش های انگیزشی مدارس

2)به عواطف منفی دامن نزنیم. 

یکی از عواملی که باعث کاهش انگیزه می شود، افکار منفی نسبت به چیزی است که سبب می شود قوه محرک افراد برای رسیدن به هدف کاهش یابد.

منبع این افکار منفی متعدد است و در این قسمت قرار است نمونه هایی از آن را نام ببریم تا کمتر باعث بوجود آمدن این افکار شویم.

  •  تحقیر
  •  بی توجهی
  • مقایسه کردن
  • نا امیدی
  • ایجاد شرایط استرس زا
  • و…

 

3)یکی از روش های انگیزشی،هدفمند کار کردن است.

یکی از آن کارهایی که مدارس می تواند انجام دهند و تاثیر بسزایی در انگیزه و موفقیت دانش آموزان داشته باشد، هدفمند کار کردن است. در این راستا مدارس می توانند فعالیت های انجام دهند که آشکارا هدف کار را مشخص کند و با این کار هدفمندی کارها را به دانش آموزان یاد دهند.

مثلا اگر اردویی می روند به آنها اهداف کلی اردو را اعلام کنند و یا اگر تعمیراتی در مدرسه صورت می گیرد هدف آن را بگویند و خیلی از کارهای دیگری که در مدرسه انجام می شود و میتوان با اطلاع رسانی به دانش آموزان، اهداف کارهای مختلف را معرفی کرد.

با این روش کار آمد به دانش آموزان به صورت غیر مستقیم یاد می دهیم که همه ی کارها در زندگی هدفمند است و باید برای تک تک کار برنامه ریزی کرد که نتیجه ی آن موفقیت و افزایش انگیزه می شود.

۴)تفویض اختیار کنیم.

چقدر خوب می شود روز در ماه دانش آموزان مدیر و معاون و معلم شوند و جایگاه آنها تغییر کند تا با سختی کارها و اهمیت آن آشنا شوند چرا که تنوع در مدرسه در این زمینه حس خوبی در دانش آموزان ایجاد می کند و باعث میشود تا با انگیزه بیشتری به مدرسه بیایند چرا که نسبت به امور مدرسه حس مسئولیت دارند

روش های انگیزشی مدارس
روش های انگیزشی مدارس

5)گروهی کارها انجام شود.

۶) روش‌های تدریس معلم

۷) فرصت تجربه کردن بدهیم

۸)ارتباط سازنده

۹) سطح دشواری مطالب آموزشی

 

در حال حاضر که در دوران قرنطیه هستید می توانید با مطالعه مطلب زیر، این دوران را به خوشی و با موفقیت سپری کنید، پس مطلب را از دست ندهید.

https://www.classkoja.ir/good-time-in-quarantin

مطالب مرتبط