آشنایی با هوشمندسازی مدارس و ویژگی های آنها

تعریف هوشمندسازی مدارس:

به مدارسی که کنترل و مدیریت آنها برپایه تکنولوژی و فناوری اطلاعات باشد مدارس هوشمند میگویند. هوشمندسازی مدارس به منظور کمک به فرایند یادگیری و بهبود مدیریت مدارس میباشد. دانش آموزان به کمک این مدارس هوشمند میتوانند خود را برای آینده واستفاده از  تکنولوژی های جدید آماده کنند.

مدرسه هوشمند

از جمله خصوصیات مهم اینگونه مدارس این است که فرایند یادگیری تنها محدود به ساعات خاصی در روز نمیشود چرا که با کمک تکنولوژی­ها  و نرم افزارهای جدید مورد استفاده، هر دانش ­آموز در هر ساعت از شبانه روز میتواند در کلاسهای آموزش از راه دور حضور پیدا کند.

باتوجه به در دسترس بودن ارتباطات دیجیتال، هردانش آموز میتواند به راحتی با معلمان خود در ارتباط باشد و سوالات خود را مطرح کند و از آنها کمک بگیرد.

ارزیابی دانش آموزان برخلاف شیوه های سنتی قدیمی در لحظه صورت میگیرد و معلمان دیگر دغدغه تصحیح برگه ها را ندارند و بررسی آمادگی دانش آموزان به راحتی قابل ارزیابی است.

نگرانی والدین در اینگونه مدارس کاهش میابد چراکه هر یک از دانش آموزان مجهز به کارتهای حضور و غیاب میباشند که به طور دقیق زمان ورود و خروج آنها را ثبت میکنند. همچنین به دلیل ضبط شدن کلاسها ، دانش آموزانی که غیبت داشته اند به راحتی میتوانند از ضبط ویدیوی جلسه استفاده کنند.

از ضروریات اینگونه مدارس داشتن تبلت و یا لپ تاپ میباشد بنابراین نیازی نیست که دانش آموزان مشابه گذشته  هر روز تعداد زیادی دفتر و کتاب با خود جابه جا کنند .

تجهیزات لازم برای هوشمندسازی مدارس:

مدرسه هوشمند

 

  • بردهای هوشمند:

این بردها جایگزین تخته سیاه هستند و مجهز به امکانات متنوعی از جمله نرم افزارهای متنوع برای نوشتن، ضبط تصاویر از دروس و فایلهای صوتی میباشند.

  • کامپیوتر، لپ تاپ و تبلتهای هوشمند:

استفاده از کامپیوتر و لپ تاپ و تبلتهای هوشمند جهت نصب نرم افزار های آموزشی و به منظور ارتقا سطح آموزش دانش آموزان کاربرد دارد.

  • ویدیو پروژکتور:

با استفاده از ویدیوپروژکتور تصاویر روی کامپیوتر را بر روی پرده نمایش یا برد هوشمند نمایش داده میشوند و دانش آموزان امکان مشاهده فیلم ها و تصاویر آموزشی مرتبط با دروس را دارند.

  • دستگاه های حضور و غیاب:

این دستگاه امکان ثبت زمان ورود و خروج دانش آموزان را فراهم کرده و این اطلاعات را در اختیار والدین قرار میدهد.

  • میکروسکوپ دیجیتال:

از این میگروسکوپ ها در کلاسهای علوم و زیست شناسی  استفاده میشود و به کمک آن دانش آموزان میتوانند همزمان تصاویر نمونه آزمایشگاه را با استفاده از ویدیو پروژکتور بر روی پرده مشاهده کنند.

  • سیستم ساختمان هوشمند:

از این سیستم جهت اتفای حریق ، نشت آب و مدیریت مصارف انرژی و کنترل نور و … استفاده میشود.

در انتها ، باید به این نکته توجه داشت که انتخاب مدرسه مناسب دغدغه اصلی خیلی از والدین است. وب سایت کلاس کجا این امکان را برای شما فراهم کرده است که به راحتی به لیستی  جامع از از مدارس  با امکانات متنوع دسترسی پیدا کنید. به عنوان مثال به عنوان دانش آموز چنانچه دوست دارید در بهترین مدرسه پسرانه مشهد درس بخوانید و یا به عنوان یک والد مایل هستید که فرزند خود را در بهترین مدرسه پسرانه مشهد ثبت نام کنید میتوانید با جستجو در وب سایت کلاس کجا مدرسه موردنظر خود را به راحتی پیدا کنید.

چنانچه مایل به مطالعه بیشتر در این خصوص هستید میتوانید به لینکهای زیر مراجعه کنید:

مطالعه تطبیقی مدیریت آموزشی و برنامه درسی مدارس هوشمند کشورهای استرالیا، مالزی و ایران

مطالب مرتبط